nga: F.M. Dostojevski

 

Përshkrimi i librit:

Djajtë është në të gjitha drejtimet një vepër e madhe. Gjithkush, sa është njeri, zot, është edhe një djall. Dashuria humbet rrugën, satira gdhend fytyrat siç bën nganjëherë era, dora e padukshme, politika ngrihet kas dhe vështron, vrasjet gëlojnë, bota e njeriut fillon të përdridhet dhe të dridhet, e vërteta del në shesh, durimi nuk mban dot më - këputet, e vjetra fillon të fshihet me pretendimin se e ka kuptuar që i duhet të zhduket, vdekja rri pranë dhe përgjon Dhe ti, lexuesi, përgjon dhe sheh fytyra të reja, ngashëren për fatin e personazheve që ndërsehen dhe zvogëlohen, që hyjnë në skenë të zhytur në baltë, meditojnë për Zotin e madh e të Plotfuqishëm, arratisen dhe krijojnë ide të tjera, zhyten në ferrin e socialistëve të asaj kohe (pse jo edhe të çdo kohe!) dhe alaniten me ato që shohin e dëgjojnë, se vetë ata janë të përgjuar, të sëmurë, të shëruar e të ndryshuar Jo, kurrsesi s'mund ta lësh një libër të tillë jashtë vëmendjes së leximit.

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Uegen

Botuar në: 2000

ISBN: 978-99927-667-5-1

Formati: me kapak të trashë

Fletët: 556

Djajtë - F.M. Dostojevski

SKU: 978-99927-667-5-1
CHF26,00Price

  Thjesht paguani online
  Më kartë krediti, online banking ose më parapagim.

  Mundësitë e pagesës

  Transporti

  Socials

  • Facebook
  • Instagram

  Përfitoni nga ofertat tona

  Regjistrohu për newsletter tonë