nga: Entela Tabaku , Shqiptar Oseku

 

Përshkrimi i librit:

“Enciklopedia e mërgimit” lind aty ku temat universale të mërgimit takojnë universin e dy poetëve shqiptarë në mërgim. 
Entela Tabaku u lind më 1971 në Shkodër. Ajo ka PhD në gjuhësi nga universiteti i Stokholmit dhe mban katedrën e gjuhës shqipe në Uppsala. Ka botuar tri përmbledhje me poezi: “50 poezi dhe 5 intermexo” 1996, “një grusht jetë sa me vdekë” 2016, “poemat e hueja” 2017. 
Shqiptar Oseku u lind më 1970 në Gjakovë. Ai ka studiuar shkencat shoqërore në universitetin e Stokholmit dhe është punëtor social. Ka përkthyer poetë suedezë e shqiptarë në një numër antologjish, si edhe ka botuar tri përmbledhje me poezi: “Kryquesi i shpirtit” 2001, “Poezi” 2013, “Requiem për një dashuri” 2014.

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Onufri

Botuar në: 2019

ISBN: 978-9928-313-00-3

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 138

Enciklopedia e mërgimit - Entela Tabaku , Shqiptar Oseku

SKU: 978-9928-313-00-3
CHF22,50Price

  Thjesht paguani online
  Më kartë krediti, online banking ose më parapagim.

  Mundësitë e pagesës

  Transporti

  Socials

  • Facebook
  • Instagram

  Përfitoni nga ofertat tona

  Regjistrohu për newsletter tonë