nga: Herman Neubacher

 

Përshkrimi i librit:

Hermann Neubacher: …Ribentropi më telefonoi në Beograd dhe më njoftoi se Fyhreri dëshiron “një Shqipëri të pavarur e shpallur me iniciativën e vet” dhe unë duhej, nesër në 11 shtator, të shkoja tek divizioni gjerman në Elbasan. Me një avion special do më dërgohej një njohës i gjuhës dhe zakoneve shqiptare, i cili do më shoqëronte në Shqipëri. Unë duhej të marshoja me këtë divizion drejt Tiranës që të realizoja misionin e ngarkuar…
…Shqiptarët e dinin fare mirë që ne kishim marshuar në Shqipëri vetëm për arsye të ngutshme ushtarake, për t’u mbrojtur prej sulmit nga krahët, me të cilin na kërcënonin Aleatët nëpërmjet ngushticës së Otrantos. Mua nuk më kujtohet asnjë akt armiqësor i popullsisë kundër Vermahtit gjerman. Veç kësaj Gjermania gëzonte një emër të mirë në Shqipëri. Vërtet ky nam pësoi diçka kur Gjermania e toleroi sulmin italian të 7 prillit 1939, por tani gjermanët po i çarmatosnin italianët dhe me këtë rast madhështor shqiptarët mund t’i shumonin armët në shtëpitë e tyre…

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Botart

Botuar në: 2017

ISBN: 978-9928-219-59-6

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 328

Guvernatori i Hitlerit për Ballkanin - Herman Neubacher

SKU: 978-9928-219-59-6
CHF24,50Price

  Thjesht paguani online
  Më kartë krediti, online banking ose më parapagim.

  Mundësitë e pagesës

  Transporti

  Socials

  • Facebook
  • Instagram

  Përfitoni nga ofertat tona

  Regjistrohu për newsletter tonë