nga: Lisa Grunwald

 

Përshkrimi i librit:

Një një mëngjes të pastër dhjetori të vitit 1937 në orën e famshme prej ari në Grand Central Terminal, Joe Reynolds, një punonjës i zellshëm i hekurudhës nga Queens, takon një grua të re, të gjallë e cila shfaqet në mënyrë misterioze në atë vend.

Nora Lansing është një rast i veçantë, veshja e së cilës të rrëmben; vathët me perla dhe mënyra e të ecurit nuk përkojnë me pamjen e zymtë të periudhës së pas-Depresionit në Nju Jork.

E mahnitur nga Nora dhe nga prekja e saj e parë elektrizuese, Joe dëshpërohet kur shkon në shtëpinë e saj: Ajo është zhdukur. Gjetja e saj do të kthehet në qëllimin e dashurisë dhe të jetës së tij.

Nora, - një artiste frymëzuese, e pavarur dhe e egër, - është e tronditur kur zbuloi se gjendet e izuluar; Ajo nuk mund të kuptojë prania e saj në terminalin e sunduar nga rregulla që nuk I njeh. Ajo nuk e kishte takuar ende Joe që të nisë të kuptojë efektin që koha ka mbi të dhe lidhjet e mundshme me punët në grant Central dhe fenomenin diellor të njohur me emrin “Manhatan genge” ku dielli lind apo perëndon midis rrokaqiejve të qytetit, të lidhura në mënyrë të përkryer me rrugët e nëndheshme.

Ndërsa mijëra vizitojë kalojnë çdo ditë nën tavalin qiellor, Joe dhe Nora krijojnë një jetë të pangjashme nga çmund ta imagjinonin. Me një dashuri të pafund në një hapësirë të kufizuar, ata shfrytëzojnë plotësisht “qytetin e Terminalit” brenda qytetit, duke ngrënë darkë në restorantin Oyster, duke vizituar Galerinë Whispering, dhe duke e kthyer në shtëpi dhomën në hotel Biltmore. Por, kur ndërtimi i një tjetër landmark-u kërcënon të ardhmen e tyre, Nora dhe Joe detyrohen të testojnë kufijtë e lirisë dhe të dashurisë.

 

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Ombra GVG

Botuar në: 2020

ISBN: 978-9928-06-265-9

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 486

Kohë pas kohe - Lisa Grunwald

SKU: 978-9928-06-265-9
CHF24,50Price