nga: Lluis Cugota

 

Përshkrimi i librit:

Lindi në Ulm, një qytet në jug të Gjermanisë, që kishte nje katedrale madhështore. Ai u cilësua nga revista “Time” si “Personazhi i shekullit XX”. Po përse? Edhe pse i vogël nuk shquhej për ndonjë aftësi të madhe, shumë shpejt ai shfaqi interesin dhe aftësinë e tij për të reflektuar mbi qasjet e fizikës bashkëkohore. Më pas, puna e tij mbi dritën, elektrodinamikën, energjinë, hapësirën dhe kohën e bënë botërisht të famshëm, pasi konfirmonin teori të shkuara apo që zbulonin dilema pasionuese të fizikës. Pavarësisht kontributit të tij të jashtëzakonshëm në fushën ë shkencës, ai ishte një njeri si gjithë të tjerët, të cilit i pëlqente të luante në violinë.

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Albas

Viti i botimit: 2014

ISBN: 978-9928-02-442-8

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 64

Grupmosha: 9-13 vjeç

Më quajnë Albert Ainshtajn - Lluis Cugota

SKU: 978-9928-02-442
CHF9,50Price