nga: Carme Martín & César Samaniego

 

Përshkrimi i librit:

Lindi në Kapreze më 6 mars 1475. Admiruesit tregojnë se fatin e tij e shënoi bashkimi i planetëve Mërkur dhe Afërdita në atë natë plot yje. Që i vogël mësoi nga veprat e artistëve të mëdhenj italianë, si Girlandaio, Bruneleski dhe Leonardo da Vinçi mes të tjerëve. Gjithashtu studioi me pasion kulturën klasike të Romës dhe Greqisë antike. Kështu, skulpturat e tij si Mëshira apo Davidi i famshëm, afresket e tij të Kapelës Sistine dhe projektet e tij arkitektonike mbartën shkëlqimin më të madh gjatë Rilindjes. Jeta e tij e gjatë, – vdiq tetëdhjetë e nëntë vjeç – i lejoj të krijonte pa pushuar dhe të arrinte ambicien e tij më të madhe: të ishte artisti më i madh i Historisë së Artit.

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Albas

Viti i botimit: 2017

ISBN: 978-9928-258-98-4

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 64

Grupmosha: 8-12 vjeç

Më quajnë Mikelanxhelo - Carme Martín & César Samaniego

SKU: 978-9928-258-98-4
CHF9,50Price