nga: Ismail Kadare

 

Përshkrimi i librit:

Ngjarjet në këtë roman zhvillohen 2600 vjet para Krishtit. Faraoni Keops është i prirur të hequr dorë nga ndërtimi i një piramide për nderimin e tij, por ndërfuten histori gjyqësore që e bindin për të ndryshuar mendim. Ata thonë se piramida nuk është një varr, por një paradoks: ajo mban popullin egjiptian nën kontroll, duke shtypur krejtësisht.

Piramida është shtylla që mban lart pushtetin. Në qoftë se ajo lëkundjet, çdo gjë përmbyset.

Dhe kështu nis të ndërtohet piramida më e madhe që është ndërtuar ndonjëherë. Kjo është një monument që përplas dhjetëra njerëzve me vendosjen nga secili secili prej tyre të dhjetëra e mijëra gurëve.

Ai është subjekt i konspiracioneve reale dhe imagjinare që nevojiten për spastrimet e pamëshirshme dhe tortura të frikshme. Kjo është një përbindësh që do të stërmundojë të gjithë Egjiptin para se të gllabërojë vetë trupin e Keopsit.

Siç e ka thënë Ismail Kadare, Piramida është një tour de force e paranojës kafkiane dhe profecisë politike Oruelliane.

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Onufri

Botuar në: 2010

ISBN: 978-99956-87-14-4

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 140

 

Piramida - Ismail Kadare

SKU: 978-99956-87-14-4
CHF14,50Price

  Thjesht paguani online
  Më kartë krediti, online banking ose më parapagim.

  Mundësitë e pagesës

  Transporti

  Socials

  • Facebook
  • Instagram

  Përfitoni nga ofertat tona

  Regjistrohu për newsletter tonë