nga: Paula Mclain

 

Përshkrimi i librit:

Në zemër të luftës, ajo solli në jetë zërin e njerëzve të thjeshtë... dhe gjeti veten.
Historia e vërtetë e gjeniut të letrave amerikane, Ernest Heminguejit, dhe gruas së tij të tretë, korrespondentes së luftës, Marta Gellhornit.
Në vitin 1937, njëzetetetëvjeçarja Marta Gellhorni niset e vetme drejt Madridit për të raportuar mizoritë e Luftës Civile në Spanjë dhe tërhiqet nga historitë e njerëzve të thjeshtë në atë konflikt shkatërrues. Kjo është mundësia e saj për t’i provuar vetes se është një gazetare e denjë në një fushë ku mbizotërojnë burrat. Aty, bie në dashuri me Ernest Heminguejin, një burrë që ka nisur rrugëtimin e tij drejt të qenit legjendë.
Në prag të Luftës së Dytë Botërore dhe pas prapavijave të trazuara të Madridit dhe Kubës, zë fill marrëdhënia e Martës dhe Ernestit, si dhe karriera e tyre profesionale. Mirëpo, kur Ernesti boton veprën më të suksesshme të karrierës së tij, “Kur bien kambanat”, ata nuk janë më të barabartë dhe Marta kupton se duhet të krijojë rrugëtimi e saj, si grua dhe si shkrimtare.

 

Detaje të librit:

Shtëpia Botuese: Botimet Living

Botuar në: 2019

ISBN: 978-9928-216-75-5

Formati: me kapak të hollë

Fletët: 380

Unë dhe Hemingueji - Paula Mclain

SKU: 978-9928-216-75-5
CHF24,50Price

  Thjesht paguani online
  Më kartë krediti, online banking ose më parapagim.

  Mundësitë e pagesës

  Transporti

  Socials

  • Facebook
  • Instagram

  Përfitoni nga ofertat tona

  Regjistrohu për newsletter tonë